loader

KARİYER

KARİYER

EFS İnsan Kaynakları’nın temel felsefesi, kurumun iş hedefleri doğrultusunda İnsan Kaynakları Stratejilerini belirlemek ve Yönetimin Stratejik İş Ortağı olarak politika ve stratejilerin hayata geçmesini sağlamaktır.

Misyonumuz, insanlara imkansızı gerçekleştirmelerinde yardımcı olmaktır.

İnsanların hayatlarında başarmak istediklerinden ilham alıyor ve onları farklı açılardan güçlendiren ürünler yaratmak için çalışıyoruz. İnovasyonumuzu ileriye taşıyan şey budur. Harika insanlarla çalışın ve yüzlerce insanın hayatında gerçek bir fark yaratan inovasyonun bir parçası olun. Dünya çapında bilinen bir marka olma stratejimiz ile paralel olarak, şirketimizin gelişimine katkı sağlayabilecek, yetenekli, farklı kültürlere uyum sağlayabilen, yeniliğe açık, proaktif, şirketimizin değerlerine ve kurum kültürüne uyum sağlayabilecek çalışma arkadaşları arıyoruz.

Alanınızda küresel bir liderolun ve kariyerinizi yeni zirvelere taşıyın.

EFS'de, yapılamayacak şeyi yapma fırsatını bulun. EFS ile ilgilendiğiniz için mutluyuz. Bununla birlikte, her zaman güvenilir çalışanlar arıyoruz ve size, bize talep edilmemiş bir başvuru gönderme fırsatı vermek istiyoruz.

Heyecan verici fırsatları keşfedin ve bize katılmak için hemen CV'niz ile e-posta adresimize başvurun: [email protected]

Aktif İş İlanları

EFS’de açılan pozisyonlar için ilan detaylarına bakabilir, Kariyer.net üye hesabınızla giriş yaparak veya yeni hesap oluşturarak başvuruda bulunabilirsiniz. Eğer Kariyer Fırsatları sayfasında listelenmiş olan açık pozisyonlarda kendinize uygun bir ilan bulamadıysanız, lütfen “Genel Başvuru” için [email protected] adresine CV gönderiniz.

Her yaz başında gönüllü ve/veya zorunlu staj yapma yükümlülüğü olan üniversite 3. ve 4. sınıf öğrencilerine kontenjan dahilinde şirketimizde staj yapma olanağı sağlanmaktadır. Meslek Yüksek Okulu öğrencileri ise birinci ya da ikinci sınıf farkı gözetmeksizin başvuru yapabilirler. Yaz stajı başvuruları Nisan-Mayıs ayları arasında EFS web sitesinde ve kariyer.net web sitesinde yayınlanacak ilan üzerinden alınacaktır. Yaz stajı dönemi Haziran- Eylül aylarını kapsamaktadır ve minimum 20 iş günü sürmektedir. Stajyer adayları ile İnsan Kaynakları tarafından mülakat yapılır. Mülakatta başarılı olan adaylar bölüm ihtiyaçları göz önünde bulundurularak yerleştirilmektedirler.
Her eğitim öğretim yılı başında zorunlu staj yapma yükümlülüğü olan Ticaret / Endüstri Meslek Lisesi son sınıf öğrencilerine şirketimizde staj yapma olanağı sağlanmaktadır. Öncelikle, Şirketimiz bünyesinde her bölüm için Lise Stajyeri ihtiyacı belirlenmekte olup ilgili stajyer talebi Meslek Lisesi Okul Müdürlüklerine iletilmektedir. Lise stajyer başvuruları Mayıs - Temmuz ayları içerisinde kabul edilir ve başvurular okul müdürlükleri tarafından EFS'e ulaştırılır. Kış stajı dönemi Eylül - Haziran aylarını kapsamaktadır.
Şirketimizde oryantasyon süreci, yeni çalışanın bir gün önce şirket içi duyurusunun yapılması ile başlamaktadır. Yeni çalışanımızın şirketimize adaptasyonunu kolaylaştırmak için ilk gün tüm şirket çalışanları ile tanıştırılmaktadır. Sonrasında Organizasyonel Yönetim ve Gelişim Birimi şirket ile ilgili genel bilgileri ve şirket kurallarını da içeren insan kaynakları konularını yeni çalışana aktarmaktadır. Daha sonra yeni çalışan her bölüm yöneticisiyle ayrı oryantasyon programına tabi tutulmaktadır.

Oryantasyon Programı paralelinde, yeni çalışanımız, müşterilerimiz olan bayileri, nihai tüketicileri, markanın ürünleri ile satış & pazarlama süreçlerini tanımasını hedefleyen "Müşterimin Aynasından" adlı bir programa dâhil olmaktadır.

Yeni çalışan işe başladıktan yaklaşık bir ay sonra, bir Satış Uzmanı ile söz konusu programı saha ziyareti şeklinde gerçekleştirmektedir. Sonrasında saha ziyareti çıktıları, ilgili bölümlere aktarılarak iş süreçlerinde iyileştirme sağlanması hedeflenmektedir.

Şirketimizde uyguladığımız performans sistemi, şirketimizin stratejik planlarına paralel takım hedefleri çerçevesinde değerlendirilmektedir. Sene başında her bölümün SMART hedefleri belirlenmekte ve sene sonunda hedef sonuçları değerlendirilmektedir. Söz konusu değerlendirme sonuçları satış dışı çalışanlarımızın prim sistemine girdi sağlamaktadır.
Çalışanlarımızın yönetsel, kişisel ve mesleki gelişimlerine katkıda bulunmak ve performanslarını artırmak için sene başında eğitim katalogu yayınlanmaktadır. Bu katalogda yer alan eğitimlere çalışanlarımız ihtiyaçları doğrultusunda katılmaktalar.